Co dalej z boiskiem sportowym na Osiedlu Legionów

SportowyTarnów ma przyjemność zaprezentować wywiad, który został przeprowadzony z pomysłodawcą modernizacji boiska sportowego na Osiedlu Legionów H.D. przy Szkole Podstawowej nr 23 w Tarnowie Panem Pawłem Bargielem. Nadmieńmy, iż jego syn Marcin jest zawodnikiem UKS Westovia i trenuje w grupie skrzatów.

Proszę nam powiedzieć skąd wziął się pomysł na modernizację boiska sportowego na Osiedlu Legionów H.D. w Tarnowie?

Chcąc wyjść naprzeciw coraz większemu zainteresowaniu uprawianiem sportu wśród dzieci doszedłem do wniosku, że należy dostosować istniejącą infrastrukturę sportową, znajdującą się przy ZSO nr 4 (przyp. SP nr 23 wchodzi w skład ZSO nr 4 w Tarnowie) do standardów, które pozwolą stworzyć naszym najmłodszym sportowcom odpowiednie warunki treningowe.

Jakie prace będą prowadzone w ramach projektu?

Dzięki pozyskaniu kwoty trzystu tysięcy złotych w ramach budżetu obywatelskiego będziemy mogli przede wszystkim odtworzyć nawierzchnię trawiastą, tak aby ona była równa, co teraz jest główną przeszkodą do grania w piłkę. Planowane jest również m.in. położenie drenażu do odwadniania obiektu sportowego oraz siatki zabezpieczającej na krety.

Ma powstać także nowe oświetlenie oraz ogrodzenie zabezpieczające stadion.

A kto będzie mógł korzystać z odnowionego obiektu?

Przede wszystkim dzieci i młodzież na co dzień ucząca się w szkole. Ale nie tylko. Przy szkole działają obecnie dwa uczniowskie kluby sportowe UKS WESTOVIA Tarnów oraz MLUKS Tarnów. Prowadzone są w nich zajęcia odpowiednio z piłki nożnej i lekkiej atletyki.

Młodzi sportowcy pochodzą z różnych rejonów Tarnowa, a w przypadku lekkiej atletyki również z sąsiadujących powiatów brzeskiego oraz dąbrowskiego.  

A jak wygląda obecnie sytuacja z bieżnią lekkoatletyczną, która znajduje się również na obiekcie sportowym?

Na terenie znajduje się czterotorowa bieżnia lekkoatletyczna o nawierzchni żużlowej i długości ok. 250 metrów. W skład bieżni wchodzi dodatkowo  pas sprinterski o długości 110 metrów. Od początku chciałem ująć w moim projekcie również modernizację istniejącej bieżni. Niestety, kwota na którą złożyłem wniosek tj. trzysta tysięcy złotych była maksymalną, jaką można było pozyskać w ramach budżetu obywatelskiego. Na bieżnię syntetyczną  potrzebne byłoby prawie drugie tyle.

Słyszeliśmy, że nie złożył Pan jednak broni,  i podjął  Pan działania, które dają szansę, aby pozyskać dodatkowe środki na położenie bieżni syntetycznej?

Tak, udało nam się przekonać razem z Panią Dyrektor ZSO nr 4 w Tarnowie Alicją Pawlik Urząd Miasta Tarnowa, do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego wniosku o dofinansowanie. Składanie aplikacji w ramach Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej dotyczy środków, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Wniosek został złożony 31 stycznia 2014, a sprawę bezpośrednio prowadzi w imieniu UMT Pani Agata Słowikowska-Krawiec, kierownik Zespołu Środków Pomocowych.

A dlaczego akurat w tym miejscu warto utworzyć bieżnię z nawierzchnią syntetyczną?

Jest wiele powodów, które mógłbym przytoczyć. Ja wymienię tutaj tylko trzy, które w mojej opinii są najważniejsze

Pierwszy – istniejąca infrastruktura sportowa, która nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak budowa nowego obiektu

Drugi – doświadczona kadra trenerska – tak jak wspomniałem już wcześniej, przy szkole istnieje od lat lekkoatletyczny MLUKS, który działa pod kierunkiem trenera Ryszarda Jasicza, mającego na swoim koncie wiele sukcesów ze swoimi wychowankami na arenie ogólnopolskiej

Trzeci –  dostępność – lokalizacja obiektu sportowego znajduje się w obszarze dużych osiedli, które zamieszkuje kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Kiedy możemy spodziewać się decyzji w sprawie dofinansowania projektu?

Z informacji jakie są podane na stronie Urzędu Marszałkowskiego rozstrzygnięcie ma nastąpić w okresie kwiecień/maj 2014. Ja przy tej okazji chciałbym zaapelować do naszych samorządowców o poparcie dla naszego wniosku. Podam tutaj jako ciekawostkę, że w województwie małopolskim poza AWF w Krakowie ciężko jest znaleźć bieżnię lekkoatletyczną z nawierzchnią syntetyczną do biegania. Z tego co słyszałem to np. w samym województwie dolnośląskim jest ich obecnie kilkadziesiąt, które funkcjonują głównie jako obiekty przyszkolne.

Dziękujemy za rozmowę.